Kocaeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma, Uygulama Merkezi  (KOÜSEM) Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yetkilendirdiği ulusal yeterliliklerde Sınav ve Personel Belgelendirme Faaliyetlerini yürütmek  için TS EN ISO/EC 17024:2012 (Uygunluk değerlendirmesi - Personel belgelendiren kuruluşlar için genel şartlar) standardı kapsamında Türk Akreditasyon Kurumu'ndan (TÜRKAK) akredite olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 26.11.2018 tarihinde yetkilendirilerek sınav ve belgelendirme faaliyetlerine başlamıştır. 

 

Aluminyum Kaynakçısı, Çelik Kaynakçısı, Direnç Kaynak Ayarcısı, Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı (Seviye 3 ve Seviye 4) MYK Ulusal Yeterliliklerinde sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilen Merkezimiz sınavları Uzunçiftlik Nuh Çimento Meslek Yüksek Okulu'nda gerçekleştirilmektedir.  İşverenlerin talepleri doğrultusunda, sözleşme yapmak kaydıyla, iş yerlerinde de sınavlar yapılabilmektedir. Teorik ve Performansa dayalı olarak yapılan sınavlarda başarılı olan adaylara MYK belgesi verilmektedir.

MYK Belgesi almaya hak kazanan adayların belgeler ve kimlik kartları MYK tarafından basıldıktan sonra KOÜSEM’e gönderilir. KOÜSEM tarafından belge ve kimlik kartlarının dağıtımı adayın başvuru formundaki adresine kargo ile gerçekleştirilecektir.

MYK Belgelerinin teslim edilme süresi karar verici kararından sonra yaklaşık bir ay olup MYK tarafında belge basımından kaynaklı bir gecikme olduğunda bu süre uzayabilmektedir.